تلفیق جوانگرایی و تجربه؛

غیرت و دیگر هیچ! / خون تازه در رگ های آکادمی تنیس استقلال

آکادمی بین المللی تنیس استقلال این بار پذیرای میهمانان آسیایی بود تا در نبردی چند روزه برای رسیدن به گروه ۲ آسیا و اقیانوسیه به مصاف یکدیگر بروند. 
تیم ایران این بار با شرایطی متفاوت به مصاف حریفان خود رفت ، طی سال های گذشته ایران در باشگاه تنیس انقلاب پذیرای تیم های آسیایی بود اما با توجه به اینکه استقلال به عنوان آکادمی بین المللی شناخته می شود و تمام امکانات مدنظر فدراسیون جهانی را برای میزبانی رویداد بزرگی همچون دیویس کاپ در اختیار داشت ،مسئولین فدراسیون تصمیم گرفتند مسابقات را با شرایط متفاوت برگزار کنند و این در حالی است که با تمرینات ۹ ماهه ملی پوشان در این محل تمام شرایط برای تحقق این تصمیم مهیا شد.
باشگاه تنیس استقلال با همت کادری قوی خود را برای حضور در این رویداد  آماده کردو با انجام مراسم قرعه کشی تنیسورها از ۲۱ تیر ماه و پس از برگزاری مراسم افتتاحیه به مصاف حریفان خود رفتند و این در حالی است که پیش از این تیم ملی با حمایت مسئولان فدراسیون برای آماده سازی این رویداد در مسابقات بین المللی فیوچرز حضور پیدا کردند.
در گروه A این مسابقات ایران با تیمهای جزایر پاسفیک، ترکمنستان و هنگ کنگ هم گروه شد و در گروه B نیز تیمهای لبنان ، سوریه ، قطر، سنگاپور و کامبوج حضور داشتند و در پایان ایران به همراه هنگ کنگ مجوز گروه ۲ آسیا را بدست آوردند.
در بین تیم های حاضر در این دوره از مسابقات تنیسورهای سوریه ، لبنان ، هنگ کنگ و ایران از شانس بیشتری برای صعود برخوردار بودند که به گفته کارشناسان تنیس ، مسابقات این دوره در سطح بالاتر برگزار و ایران در گروه سختی قرار گرفت.
در پایان مرحله گروهی نمایندگان کشورمان و لبنان موفق شدند با برتری مقابل حریفان خود به مرحله حذفی راه یابند. در این مرحله ایران با سوریه مسابقه داد و لبنان و هنگ کنگ برای رسیدن به گروه ۲ به مصاف یکدیگر می روند. 
با توجه به اینکه باخت در دیدار پایانی شانس صعود از تیم ها را می گرفت به همین دلیل بازیها با حساسیت بیشتری برگزار و در نهایت تیم های مدعی لبنان و سوریه با وجود در اختیار داشتن بازیکنان حرفه ای  از رسیدن به گروه ۲ باز ماندند .
همچنین در این بین نمی توان حمایت علاقه مندان را  نادیده گرفت. آنهایی که در گرمای تیر ماه و در ۴ بازی تیم ملی با حمایت های خود ایران را تنها نگذاشتند که به گفته کادر فنی کسب این پیروزی ها را مدیون تماشاگران هستیم.
فرصت جوانان برای پوشیدن پیراهن تیم ملی
در بین تنیسورهای حاضر در تیم ملی ۲ تنیسور با تجربه و ۲ تنیسور جوان حضور داشتند که با همدلی و کار تیمی زیبایی که از خود به نمایش گذاشتند مجوز صعود را بدست آوردند. 
با مشخص شدن وضعیت تیمها ، ایران از هم اکنون باید خود را برای حضور در رقابت های گروه ۲ آسیا و بقاء در این گروه آماده کند. با توجه به اینکه زمان زیادی تا آغاز این مسابقات باقی نیست پس از استراحت ملی پوشان، اردوی آماده سازی آنها از هفته آینده از سر گرفته می شود. 
رقابت های گروه ۲ آسیا شهریور ماه سال جاری قرعه کشی می شود و فدراسیون از جوانان با انگیزه می خواهد تا برای پوشیدن پیراهن تیم ملی خود را ثابت کنند .
مصاف در زمین های هارد کورت
با اتمام این رقابت ها تیم ملی باید در انتظار قرعه کشی و مشخص شدن حریف بعدی خود در رقابت های گروه ۲ باشد . سال گذشته تیم ملی کشورمان در تهران میزبان تیم ملی کویت بود اما این احتمال وجود دارد که این بار تنیسورهای ایران در کشور دیگری برای بقاء در این گروه مسابقه بدهند.
اینکه ایران در کشور دیگری میهمان باشد باز هم شرایط کمی متفاوت خواهد بود و احتمال اینکه تنیسورها در زمین های هارد کورت به مصاف حریف خود بروند وجود دارد و به همین دلیل تمرین در این شرایط در اولیت برنامه های تیم ملی خواهد بود.
و اما روز پایانی بازیها حال و هوای دیگری داشت و همه در انتظار تنها یک نتیجه بودند و آن صعود به دسته ۲ آسیا بود. در این بین شاهد نظرات مختلفی از سوی علاقه مندان بودیم که یکی از آنها در خصوص عملکرد درخشان انوشا شاهقلی بازیکن با تجربه کشورمان این گونه گفت:
برای تو که قرار نبود ببازی
آن‌ها که شنبه آکادمی تنیس استقلال بودند می‌دانند چه می‌گویم. صبح مطمئن بودیم که گروه ۲ می‌رویم. سوریه حریف سرسختی بود اما خیالمان راحت بود. بدبین‌ها می‌گفتند انوشا بازی سختی دارد. فرضا که ببازد، شاهین حریف ۱۷ ساله‌اش را ست ست می‌برد و در دبل جشن پیروزی می‌گیریم.
انوشا که برد همه روی ابرها بودیم. ایستادن جلوی مچ‌پوینت‌های آمر باورکردنی نبود. بعد از ۳ ساعت بازی نفسگیر، دیگر دلیلی برای نگرانی نبود. شاهین که باخت دنیا یکهو سیاه شد. خالدان ستاره تیم ملی است. زحماتش برای تیم ملی غیرقابل انکار است. بازی هم برد و باخت دارد. باخت نصیبش شد.
یک – یک. یکِ ما را انوشا به دست آورده بود. استرس‌ها اما برای دبل بالا بود. زوج شاهین و انوشا پارسال مقابل کویت در گروه ۲ شکست بدی خورده بودند. امیروالا هم تازه‌کار. هرگز در جام دیویس تجربه بازی تعیین‌کننده نداشت. کسی نمی‌دانست قرار است بدرخشد. نمی‌دانست از پسش برمی‌آید. خوشحالیم که برآمد. به او هم مثل شاهین و بهروز (کارگران) افتخار می‌کنیم.
غرور ما اما جای دیگر ارضا شد. جایی که انوشا نعره می‌زد. فریادهایی می‌کشید که از ته دلش برمی‌آمد. از ته دل همه ما. اسلایس‌های بی نقص، حمله به تور بی نقص، مثل همیشه تاچ بی‌نقص. دیوانه‌وار می‌دوید. انگار نه انگار که در این سن و سال ۳ ساعت بازی سینگل را پشت سر گذاشته بود. آن انوشایی که بود لقب کینگ را گرفته بود؛ کینگ انوش. آن چه اما او را در دل ما اسطوره کرد، نه اسلایس‌هایش بود و نه حملاتش به تور. نه صعود ما و نه هیچ چیز دیگر.
آن چه او را در دل ما اسطوره کرد، روحش بود با آن همه شوق. آن همه غیرت به پرچم کشورش و آن همه شهوت برای پیروزی. فریاد و فغانش از صدای هواداران بیشتر بود. نعره‌هایش از دل برمی‌خواست. آمده بود که نبازد. بباز نبود. انگار روحش در جسم همه ما دمیده بود. بی‌صبرانه منتظر پایان بازی بودیم اما دلمان هم نمی‌خواست بازی تمام شود. می‌خواستیم تا صبح بنشینیم و از فریادهایش لذت ببریم. می‌خواستیم نگاهش کنیم که خستگی‌ناپذیر می‌دود. تماشایش کنیم که فریاد می‌کشد. فریادهایش از هر نوایی خوشنواتر بود.
شنبه تو بلندمان کردی. از تو ممنونیم که صدای ما را در زمین فریاد زدی و مشت ما را در زمین گره کردی.
پی‌نوشت: از سعید احمدوند، شاهین خالدان، امیروالا معدنچی، بهروز کارگران و همه آن‌ها که ما را بردند گروه ۲ سپاسگزاریم.
پی‌نوشت دو: به خاطر رسیدن به گروه ۲ خوشحالیم اما ۲ سال پیش هم رسیده بودیم. بیایید این دفعه در گروه ۲ بمانیم.
–  کسری امام‌صفاری
Views All Time
347
Views Today
1

تعداد دیدگاه های این نوشته : ۰ دیدگاه

ارسال یک پاسخ