فدراسیون تنیس جمهوری اسلامی ایران

نسخه آزمایشی وب سایت

Tennis Federation Of Islamic Republic Of Iran

نظم و صبر کلیدهای موفقیت در تنیس هستند

سینا مقیمی: زندگی ورزشکار حرفه ای سخت اما لذتبخش است / میزبانی مسابقات بین المللی امتیاز بزرگی محسوب می شود

یکشنبه , 12 شهریور 1396پرنیت خبر
سینا مقیمی: زندگی ورزشکار حرفه ای سخت اما لذتبخش است / میزبانی مسابقات بین المللی امتیاز بزرگی محسوب می شود

سینا مقیمی تنیسور نوجوان کشورمان از میزبانی کشورمان در برگزاری رویدادهای بین المللی به عنوان اتفاقی بزرگ نام می برد. ‌

مسابقات بین المللی تنیس جوانان در بخش دوبل با قهرمانی نمایندگان کشورمان به پایان رسید. جایی که سینا مقیمی در کنار امیرمحمد ادب جو به مصاف رقبا رفتند و عنوان دومی را از آن خود کردند. هرچند سینا مقیمی معتقد است که می توانسته در بخش انفرادی هم صاحب عنوان شود ولی به هدفش نرسیده است.

او که در یک خانواده ورزشی به دنیا آمده، ابتدا به اجبار و بعد با علاقه وارد تنیس می شود و حالا اهداف بزرگی را در سر می پروراند. سینا به هم سالانش توصیه می کند با علاقه و نظم و صبوری می توانند به موفقیت برسند، از جمله ورزش تنیس.

کسب عنوان نایب قهرمانی در یک رقابت بین المللی باید جذاب باشد. از مسابقات بگو

به نظر من مسابقه واقعا خیلی خوب بود. با وجود اینکه در بخش  انفرادی هم می توانستم مقام بیاورم اما در کل نتیجه بدی نبود. در دبل خوب بازی کردیم و نائب قهرمان شدیم. به نظر من در ایران برگزاری مسابقات ITF خیلی خوب است مخصوصا که این مسابقه در تهران و باشگاه انقلاب برگزار شود. این یک فرصت خوب هم برای من و همه ایرانی هایی است که می خواهند در ایران در ITF بازی کنند. چون سطح مسابقه در ایران با خارج فرق می کند و راحت تر می توان امتیاز گرفت. از طرفی یک تجربه خیلی خوبی برای تنیسورهای ایرانی است که می توانند با بازیکن های خارجی رقابت کنند و خودشان را محک بزنند. اگر مسئولان بتوانند تعداد میزبانی این رقابت ها را افزایش دهند بسیار خوب است.

به نظر از خودت انتظار داشتی در انفرادی نیز عنوان بیاوری؟

بله در انفرادی حتی انتظار داشتم اول شوم اما بد بازی کردم و فکر می کنم دلیلش همین بود. این مشکل را پیش از این هم داشتم که یک اشتباه را باز هم تکرار می کنم و فکرم را بهم می زند.

هدف بعدی ات را مشخص کردی؟

بله، هدف بعدی ام لبنان است که حدود شش روز دیگر می روم. آنجا دیگر واقعا از خودم انتظار دارم که در فینال بازی کنم.

با انگیزه ای که داری باید دلیل تنیسور شدنت هم جالب باشد؟

شاید جالب باشد بگویم که من اول فوتبال بازی می کردم و به کلاس ژیمناستیک می رفتم. به عبارتی همه ورزش ها را یک بار امتحان کردم. اما برادرم که تنیس بازی می کرد، وقتی 9 ساله بودم به من پیشنهاد داد که من هم تنیس بازی کنم. یک سالی هم بازی کردم اما بعد آن را کنار گذاشتم و سراغ ورزش های دیگر رفتم. دوباره برادرم که اعتقاد داشت تنیس ورزش خوبی است و بهتر از فوتبال است، من را مجبور کرد تنیس بازی کنم. من هم چون بازی خوب برادرم را می دیدم کم کم علاقه مند شدم و پس از شرکت در مسابقه انگیزه ام زیاد شد.

به جز شما دو برادر باقی اعضای خانواده هم ورزش می کنند؟

من فقط همین یک برادر را دارم. پدر و مادرم هم تنیس روی میز بازی می کردند. پدرم که حرفه ای بازی می کرد. در کل ما خانوادگی همه ورزش ها را امتحان کردیم و ورزشی هستیم.

الان که قراردادهای فوتبالیست ها سر زبان هاست با خودت نمی گویی کاش در فوتبال می ماندی؟

نه اصلا، چون فوتبال آسیب دیدگی زیاد دارد و ورزش خطرناکی است. مخصوصا برای من که جثه کوچکی دارم. از اینکه تنیس را انتخاب کردم خیلی راضی هستم.

خیلی از خانواده ها ورزش فرزندان شان را به فصل تابستان محدود می کنند. در دوران مدرسه چطور تمرین و درس هایت را مدیریت می کردی؟

پدر و مادر من هر دو استاد دانشگاه هستند و تحصیلات هم جایگاه بسیار مهمی در خانواده مان دارد. برادرم هم درس برایش اهمیت بیشتری از تنیس دارد. من هم خودم هم به درسم می رسیدم و هم به تنیس. وقتی تنیسم حرفه ای شد شاید دو یا سه ماه در مدرسه بودم و مدام در تمرین و مسابقه بودم. مدرسه ام در این راه خیلی به من کمک کرد و پدر و مادرم هم خیلی زحمت کشیدند، در غیر این صورت من نمی توانستم موفق شوم. اما روزهای سختی بود چون مدرسه هم از من انتظار داشت. با تمام این اوصاف من افت تحصیلی نداشتم. اما از یک جایی به بعد شرایط خیلی سخت تر می شود.

در صحبت های گفتی مشوقت برادرت بود، الگویت چه کسی است؟

در حال حاضر الگوهایم مربی هایم هستند. من دو سال است که با دو مربی خارجی کار می کنم و قدیمی ترین شاگردشان هستم. در این دو سال بیشتر از پدر و مادرم با آنها وقت گذراندم. هر روز آنها را دیدم و خیلی به هم نزدیک شدم. واقعا هم دوست شان دارم و افتخار می کنم که مربی ام هستند. آنها خودشان تنیسورهای حرفه ای بودند و می توانند الگوهای خوبی برای من باشند.

به نظرت الگوبرداری در موفقیت تاثیر دارد؟

بله به نظر من الگو گرفتن جواب می دهد. در تمام کشورها بازیکنانی هستند که می توان از آنها الگو گرفت. مثلا در کرواسی که مربی هایم از آنجا آمدند، خودشان الگوهایی داشتند و قبلا راهی که مربی های من رفته اند را طی کرده اند. آنها می توانند از این تجربه استفاده کنند. الان هم این امتیاز مثبت را در ایران داریم.

بین چهره های جهانی تنیس مسابقه کسی را دنبال می کنی؟

بله، من مسابقه جوان ها را خیلی دنبال می کنم. بیشتر رقابت رده های سنی 18 و 19 سال

خودت به جثه کوچک اشاره کردی. کمی درباره بدنسازی در تنیس توضیح بده

واقعا در بدنسازی ژنتیک خیلی تاثیر دارد و می تواند کار بازیکن را سخت یا آسان کند. در ایران ما مثل اروپایی ها ژنتیک های عجیب و غریب نداریم که مثلا طرف وقتی هم سن من است دو متر قد داشته باشد. من هم با جثه ای که دارم کارم خیلی سخت تر می شود ولی با بدنسازی خوب و تغذیه که اهمیت زیادی دارد می توان نتیجه گرفت.

برنامه بدنسازی خودت چطور است؟

من پنج روز در هفته تمرین بدنسازی دارم. هر روز آن یک ساعت و نیم تا دو ساعت است و هر بار تمرینات متفاوتی انجام می دهم تا تمام بدنم آماده باشد. بعضی روزها دویدن است، گاهی تمرین با وزنه و روزهایی هم تمرینات سرعتی. البته نظم هم خیلی مهم است. کسی که بخواهد پیشرفت کند باید یک کار را به طور منظم و در مدت طولانی انجام دهد.

پس می توان این را یک توصیه به هم سالانت دانست؟

بله واقعا نظم در هرکاری کلید پیشرفت است. جدا از نظم باید برای انجام دادن یک کار علاقه هم وجود داشته باشد.

زندگی روزانه یک قهرمان جوان تنیس چطور است؟

اصلا کار راحت و سرگرم کننده ای نیست. تنها چیزی که باعث می شود از این کار سخت لذت ببری علاقه ات به انجام آن است. اینکه صبح بیداری شوی و غذایی که دوست نداری بخوری و بعد از آن بدوی کار راحتی نیست. اما اگر علاقه داشته باشی و درست انجامش بدهی لذتبخش است.

تا به حال کسی را به یاد گرفتن تنیس تشویق کردی؟

بله ولی واقعا باید این کار را درست انجام بدهند. بعضی از تنیسورها کاری را انجام می دهند و فکر می کنند باید نتیجه بگیرند اما به این فکر نمی کنند که آن کار را درست انجام ندادند. مثلا باید روی انتخاب مربی دقت کنند.

به نظرت شرط انتخاب یک مربی چیست؟

من فکر می کنم پیش از هر چیزی آدم باید به مربی اش اعتماد صددرصد داشته باشد. تا حدی که اگر مربی می گوید فلان کار را انجام بده حتی اگر فکر می کند اشتباه است، کاری که مربی گفته را انجام بدهد. چون مربی می داند چه می گوید. اگر اعتماد نداری هم کار کردن با آن مربی فایده ای ندارد. از طرفی باید مطمئن باشی مربی درستی انتخاب کردی. اینکه قبلا چه کاری کرده، در چه مسابقاتی بوده، چه سابقه ای دارد و ... چون یک استعداد به راحتی با یک انتخاب اشتباه هدر می رود.

بالاترین هدفت در تنیس چیست؟

هدف من در حال حاضر در این برهه این است که زیر 18 سال گرنداسلم بزنم. طبق برنامه آقای صدری باید تا آخر امسال یک مقدار پوینت جمع کنم که بتوانم تا آخر سال دیگر گرنداسم بزنم.

ویژگی یک تنیسور خوب چیست؟

تنیس ورزشی نیست که به زودی در آن بتوان نتیجه گرفت. اگر صبور باشی و کارت را درست انجام بدهی و ناامید نشوی قطعا به چیزی که می خواهی می رسی.

درخواستی از فدراسیون داری؟

من از فدراسیون بابت زحماتش تشکر می کنم. خیلی خوب می شود اگر فدراسیون ITF بیشتری بگیرد و میزبان مسابقات بین المللی بیشتری باشد. چون مثل این رقابت خیلی به ما کمک می کند. حتی زیر 18 سال یا زیر 14 سال. مسابقات داخلی در شهرهای خوب مثل تهران، اصفهان و مشهد که هم دسترسی خوبی دارد و هم امکاناتش مناسب است بچه ها بیشتر به سمت پیشرفت حرکت می کنند.

 

 

آخرین اخبار

مسابقات دیویس کاپ، محک جدی برای تیم‌ملی است

برگزاری دومین روز رقابت های جام حذفی تنیس بانوان در کیش

تیم های حاضر در رقابت های جام حذفی بانوان به مصاف یکدیگر رفتند

مجمع انتخاباتی هیئت تنیس زنجان برگزار شد / حسین آقاجانلو بر صندلی 4 ساله ریاست نشست

اعلام آمادگی نمایندگانی از 13 کشور برای حضور در رقابت های بین المللی تنیس جوانان

بانوان کار خود را آغاز کردند

مشکات الزهراء صفی به راحتی قهرمان شد / کسب جواز حضور در مسابقات سطح یک آسیا

مشکات الزهراء صفی به فینال رسید / رقابت برای تکرار عنوان قهرمانی

برگزاری مسابقات تنیس آزاد آقایان در کرمان

تلاش مشکات الزهراء صفی و یونس طلاور برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی بازیها

بانوان کشورمان در آخرین اردوی آماده سازی شرکت می کنند

کامیار کیمیایی با رئیس جدید هیئت تنیس کیش دیدار کرد

سيد رضا صالحي اميري بر صندلی ریاست نشست / مجید شایسته به عنوان عضو هیات اجرایی انتخاب شد

پس از فوت تختی دو روز گریه کردم / تنیس انتخاب اول و آخر من است

تسلیت خانواده تنیس به بازماندگان حادثه کشتی سانچی

رنکینگ برترین ها اعلام شد / امیر حسین بادی و صدف صادق وزیری همچنان صدر جدول را به خود اختصاص دادند

هفته دوم رقابت های سطح 2 تنیس آسیا آغاز می شود

با برطرف شدن مشکلات زیر ساختی جهش خوبی خواهیم داشت / به دنبال از دست دادن فرصت ها نیستیم

مشکات الزهراء صفی با غلبه بر نماینده لبنان جام قهرمانی را تصاحب کرد / هفته نخست پایان یافت

مشکات الزهراء صفی جواز حضور در فینال را بدست آورد / دیدار با نماینده لبنان برای رسیدن به عنوان قهرمانی

پیشنهاد سردبیر